5 Mayıs 2010 Çarşamba

HıDReLLeZ


Çocukluğumuzda ne güzeldi hıdrellezler.. Havanın kararmasını hevesle beklerdik.. Akşam olsun da ateşten atlayalım diye..

Sokakta lastik yakar.Ateş büyüyene kadar bekler, en yüksek olduğunda atlardık.. Üzerimiz is kokmazsa hıdrellez olmazmış gibi gelirdi..
Güllerin altına şekiller çizerdik..
Gece yatmadan dua ederdik.. Hızır sesimizi duysun da gerçek olsun diye..

Bu akşam da çocukluğumdaki kadar olmasa da çok eğlendim :)
Çocuklar gibi hoplayıp zıpladım ortalıkta :)

Bizim sitenin çocuk parkının yanında toplandık bir kaç kişi ve babamla kuzenim ateş yaktı..
Önce güle oynaya ateşin yanmasını bekledik.. Ben dayanamadım tabi hemen üzerinden hoplaya zıplaya atladım..3 defa ve ya 3 ün katları olması gerekiyormuş.. Sonra kuzenimin 5 yaşındaki kızı bende atlayacağım diye tutturunca onu da kucağıma alıp bir 3 defa daha atladım :)

Üst kat komşum benden sonra atladı. Bu kendim için 1..2..3.. Bu kocam için 1..2..3.. Bu oğlum için 1..2..3 Aha dedim sülalesi için atlamaya başlayacak şimdi :)) Neyse ki daha fazla atlamadı..

Sonra ateşi gören geldi..Çoluk çocuk tüm site ordaydı sanki :) Onlar ateşten atlarken bende çocuk parkındaki salıncaklardan birisini bacaklarımın uzun gelmesine aldırmadan istila ettim..
Havalara uçana kadar sallandım..

Sonra kuzenimin kızı kayalım diye tutturdu.. Genç yaşlı demeden.. Çocuk parkındaki kaydıraktan kaydık.. Bu çocuk parklarındaki kaydırakları gerçekten kaliteli yapıyorlarmış onu anladım :)) 80 -90 kiloluk hatunları bile kaldırabildiğine göre :)))

Sonra orda 70 yaşlarında bir teyze bizden eşya istedi.. Dilek çömleği varmış.. Onun içine eşyalarımızı atacaklarmış.. Dilek dileyin bu gece dedi.. Yarın şu saatte gelip eşyalarınızı alın diye de tembih etti :) Telefonumun kılıfını hibe ettim teyzeye :) Sonradan komşumun söylediğine göre ; Çömleğe eşyaları attıktan sonra dua okuyorlarmış.. Ertesi gün çömlekten çıkartırken de dua okuyorlarmış.. Sonrasında da darbuka vs ile eğlence yapılıyormuş.. Yarın onu da göreceğiz bakalım...


Sonra eve geldik.. Aslında halat bulamadık bulsaydık ip atlayacaktık ama onuda kuzenimin kızının ipiyle evde hallettik :))

Gül ağacının altına dilek bırakmayı unutmuşum.. Eve gelince aklıma geldi hallettim :)Daha önce dilediklerim gerçekleşmişti umarım bu defa da dileklerim gerçek olur..

7 yorum:

aysema dedi ki...

Tüm iyi dileklerin gerçekleşsin...

Ruyayla dedi ki...

Aysema öğretmenim ;
Aminn umarım gerçek olur :)

Fulya Bozkurt dedi ki...

Umarım tüm dilekleriniz gerçek olur :)

Ben de bol bol dilek kestim,ateşten atladım ama çocukluğumuzdaki Hıdırellezlerin tadı yok :(

ZIBBIDI dedi ki...

Abla ablaaa benim hiç hıdırellezim olmadı..:(
:P

Ruyayla dedi ki...

Fulya Bozkurt;
Teşekkür ederim umarım sizin dilekleriniz ve yüreğinizdekilerde gerçek olur :)

Ruyayla dedi ki...

Zıbbıdı;
Seneye sende denersin bak söyleyeyim hıdrellez de dilediklerim hep oldu :)
( bu senekiler de gerçek olur umarım )

ZIBBIDI dedi ki...

O zaman ben oturup dilek düşüneyim biraz zira benim bu dünyada gereçkeleşmesini istediğim bi dileğim yok..(